Schemat instalacji energetycznej

W skład instalcji fotowoltaicznej wchodzą cztery moduły, z ktorych każdy jest wykonany inną technologią i charakteryzuje się innymi parametrami oraz wydajnością. Wszystkie moduły są połączone do sieci za pomocą falowników zamieniających prąd stały jakim są zasilane na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości. Falowniki podłączone są do urządzenia monitorującego jakim w tym przypadku jest Sunny Boy Control. Nastepnie za pomocą interfejsu RS 232 dane przesyłane są do komputera, gdzie są magazyowane w celu pózniejszej analizy i obróbki wyników.


Moduły PV Parametry
SF-115 A, SOLARFABIRIC krzem multikrystaliczny; 115Wp (5%); 12V; 6,7A; 6 sztuk
EC 110, Evergreen Solar krzem taśmowy (ribbon) 110Wp, 12V/24V; 6 sztuk
US 64, Uni-Solar krzem amorficzny; 64 Wp; 12V; 6 sztuk
ST -40 Shell Solar Moduł CIS, 40Wp, 12V; 6 sztuk
Tab1. Zestaw Modułów ogniw słonecznych

Osprzęt Parametry
Sunny Boy 700 Nom. moc wej. 1500W, Nap wej 75-267V, sprawność 94%, Moc nom. Wyj 1350W, aut. monitoring sieci+ odłączenie, wyrw LCD, komunikacja z PC - RS232
Akumulator 8G8D-12 Pojemność C-20; 225 Ah, nap. 12V, żelowy
Regulator ładowania RSS-02 Steca Napięcie: 12V, prąd do 15A, wyj: akumulator, obciążenie, kontrolki LED
Tab2. Osprzęt do zestawu Modułów ogniw słonecznych

Przeznaczenie: Uniwersalny system pomiarów parametrów ogniw słonecznych
Stolik pomiarowy 20x20 cm, temp: 2-60oC, dokł: 0.5oC.,4 sondy
Oświetlacz Klasy C widma AM1,5, Cztery niezależnie pozycjonowane ksenonowe lampy halogenowe o mocy 250 W każda
Układy elektroniczne i oprogramowanie 24 zakresy pomiarowe, kompletne oprogramowanie pomiarowe norma IEC nr 891/87
Wyniki: Cyfrowe, ekspozycja i obróbka PC
Tab3. Zestaw kontrolno-pomiarowy

Osprzęt

Na wyposażeniu pracowni znajduje się sprzęt pozalający na bieżąco monitorować i kontrolować stan instalancji fotowolticznej zanjdującej się na dachu wydziału. W skład wchodzą:
I. Falowniki Sunny Boy 700

Falowniki typu Sunny Boy są urządzeniami przetwarzającymi energię elektryczną z wysoką sprawnością oraz niezawodnością. Urządzenia przetwarzają napięcie stałe wychodzące z instalacji fotowoltaicznej na napięcie przemienne, które jest odprowadzane następnie do sieci publicznej lub wyspowej. Sunny Boy może być włączony do dowolnego miejsca w wewnętrznej sieci budynku, co znacznie ułatwia instalację.

Prąd odprowadzany do sieci ma kształt idealnej sinusoidy,proces ten jest kontrolowany przez wbudowany w urządzenie mikroprocesor. Urządzenie automatycznie wyszukuje Punkt Mocy Maksymalnej instalacji fotowoltaicznej i samoczynnie dobiera najbardziej optymalny tryb pracy. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokich sprawności dla całego systemu.

Dwa niezależne urządzenia komputerowe wbudowane w falownik monitorują bez przerwy sieć. Monitorowanie odbywa się za pomocą pomiaru napięcia i impedancji sieci poprzez układ monitorowania sieci ENS. Jeśli operator sieci odłączy jej część np. w celu dokonania napraw, falownik automatycznie się wyłącza w celu wyeliminowania efektu wyspowego.


II. Sunny Boy Control.

Sunny Boy Control Plus uważany jest za najlepsze urządzenie do archiwizacji, zbierania oraz manipulacji danych zebranych z systemu fotowoltaicznego. Posiada kanały cyfrowe i analogowe. Głównym zadaniem Sunny Boy Control Plus jest analiza sytemu PV. Posiada wyjścia pozwalające na połączenie go z komputerem, co czyni jego pracę jeszcze bardziej efektywną i stwarza nowe możliwości przetwarzania zdobytych danych. Jeżeli chodzi o komunikację, jest to bardzo elastyczne urządzenie. Może być podłączone z falownikami za pomocą np. portu RS 485 lub RS 232. Zazwyczaj jednak korzysta się z interfejsu RS 232. Druga opcje stosuje się przy bardziej rozbudowanych instalacjach fotowoltaicznych, gdzie należy połączyć ze sobą kilka urządzeń Sunny Boy Control.

Główne zalety Sunny Boy Control Plus to:


III.Kontroler ładowania.

Regulatory ładowania kontrolują i optymalizują proces ładowania akumulatora, chroniąc go jednocześnie przez przeładowaniem.Prawie wszystkie regulatory posiadają również funkcję ochrony akumulatora przed zbyt głębokim rozładowaniem przez urządzenia zasilane z akumulatora poprzez regulator.


IV. Akumulator fotowoltaiczny

Najprostszym sposobem magazynowania energii produkowanej w małych systemach PV jest wykorzystanie elektrycznych akumulatorów, zwłaszcza, że ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały konieczny do ładowania akumulatora. Naładowany akumulator dostarcza energie elektryczną do obciążenia, gdy nie ma promieniowania słonecznego lub jest ono niewystarczające.


V. Przetwornica sinusoidalna

Przetwornica jest przeznaczona do zasilania odbiorników o mocy do 150W (220V, 50Hz) przy pomocy źródła napięcia stałego 12V (lub 250V przy źródle 24V), jakim jest akumulator ołowiowy. Przetwornica może służyć wszędzie tam, gdzie potrzebny jest prawdziwy, sinusoidalny przebieg napięcia wyjściowego. Przetwornica posiada zabezpieczenie, umożliwiające bezawaryjną pracę: zabezpieczenie przed zbyt małym i zbyt dużym napięciem wejściowym; zabezpieczenie przed zwarciem wyjścia; zabezpieczenie przed przekroczeniem mocy wyjściowej i zabezpieczenie przed całkowitym rozładowaniem akumulatoraVII. Sunny SensorBox

Sunny SensorBox ma niewielki rozmiar i łatwo instaluje sie go w systemie PV. Zintegrowane czujniki stale monitorują napromieniowanie słoneczne i temperaturę modułu. Za pomocą napromieniowania oraz temperatury modułu, możliwe jest obliczenie spodziewanych rezultatów tablicy PV. Może to pomóc w identyfikacji i rozwiązywania problemów związanych ze zmniejszeniem wydajności energetycznej. Sunny SensorBox wysyła dane do Sunny WebBox poprzez łącze danych RS485. Stamtąd dane mogą zostać przeniesione do komputera do dalszej obróbki lub do Sunny Portal w celu automatycznej analizy wydajności. Sunny SensorBox może pomieścić do 3 dodatkowych czujników takich, jak czujniki temperatury, prędkości wiatru i natężenia promieniowania. Kurz, brud, wady oraz stopniowa degradacja modułu mogą mieć negatywny wpływ na ogólną wydajność tablicy PV.

Zastosowane moduły

Więcej informacji na temat wybranego modułu po kliknięciu na miniaturę.

kliknij aby otworzyc w nowym okienie kliknij aby otworzyc w nowym okienie kliknij aby otworzyc w nowym okienie kliknij aby otworzyc w nowym okienie

Instrukcje do urządzeń

Sunny Boy Control - instrukcja (pdf)

Sunny Boy - instrukcja (pdf)

Sunny SensorBox - instrukcja (pdf)

* Instrukcje pobrane ze strony SMA *